KRAJOBRYS pracownia ogrodu

Krajobrys

jAK PRACUJEMY

Zastanawiasz się jak podjąć współpracę z projektantem i czy tak właściwie… projekt ogrodu jest Ci potrzebny? Poniżej odpowiadamy na najczęstsze pytania.

PO CO CI PROJEKT OGRODU?

Po pierwsze projekt ogrodu to profesjonalna usługa. Jeśli się na nią zdecydujesz otrzymasz pomysł i wiedzę specjalistyczną. Projektant wraz z Twoim kluczowym uczestnictwem stworzy przestrzeń wokół Twojego domu. Przestrzeń niepowtarzalną i dopasowaną do Twoich potrzeb. Dostaniesz wsparcie i poradę oraz gwarancję, że projektant z którym współpracujesz naprawdę zna się na rzeczy i stworzy dla Ciebie piękny ogród. Zrobi to według swojej wiedzy i doświadczenia oraz według standardów sztuki ogrodowej.


Po drugie projekt ogrodu składa się z wielu elementów. Rozstrzyga takie kwestie jak ukształtowanie terenu na działce i wokół domu, rozmieszczenie nawierzchni podjazdu, trasów, schodów. W projekcie znajdziesz informacje na temat oświetlenia zewnętrznego i jego sterowania. Ponadto rozwiązuje kwestia gospodarowania wodą czyli drenaży, uwzględnia automatyczne nawadnianie, obiekty wodne jeśli takich sobie zażyczysz. Oraz oczywiście w projekcie znajdziesz dobór zieleni, gatunków, kolorystyki pory kwitnienia, wytyczne do zabiegów związanych z jakością ziemi. Wszystkie te branże ze sobą współgrają, a dzięki projektowi skomplikowany organizm jakim jest ogród wydaje się logiczny i łatwy do zrealizowania.


Po trzecie projekt daje Ci kontrolę nad wszystkimi potencjalnymi pracami na Twoim terenie. Wiesz jakie elementy powstaną w Twoim ogrodzie, w jakiej kolejności i dlaczego. Rozstrzyga wiele kwestii i dzięki niemu np. wiesz, że podczas wykonywania podjazdu należy przeprowadzić przepusty pod rury automatycznego nawadniania i pod kable elektryczne, masz rozplanowany system nawadniania oparty o zbiornik na deszczówkę zasilany z rynien z Twojego domu. Zatem projekt minimalizuje ryzyko chaotycznych, niepotrzebnych i zaplanowanych prac. Dzięki niemu możesz kontrolować koszty i harmonogram prac.


GWARANCJA: Na nasze projekty dajemy gwarancję wykonalności. Jeśli jednak okaże się, że jakiś element będzie niemożliwy do wykonania, wprowadzimy zmiany do dokumentacji bez naliczania dodatkowych kosztów.

ILE KOSZTUJE PROJEKT OGRODU?

Kwota zawsze ustalana jest indywidualnie i zależy od zakresu prac oraz oczekiwań inwestora. Nie jest zależna od wielkości działki ale od poziomu skomplikowania projektu. Jednak ze względu na to, że Krajobrys wyznaje zasadę przejrzystości, możemy odpowiedzieć na to pytanie uśredniając poziom naszych ofert z ostatniego roku.

Dla średniej działki ok 10-12 arów to kwota ok 15 tys zł. w standardowym modelu współpracy. W opcji premium ta kwota wzrasta do ok 25 tys zł. Usługa konsultacji ogrodowych rozliczana jest godzinowo i kosztuje: 150 zł za godzinę pracy projektowej w pracowni i 300 zł/h pracy w terenie. Nadzór autorski rozliczany jest również wg powyższego cennika godzinowego.

Z czego wynikają te ceny? Oferujemy niepowtarzalne pomysły i rozbudowaną dokumentację techniczną. Zajmujemy się wieloma aspektami działki, nie tylko doborem zieleni. Rozstrzygamy również kwestie budowlane i architektoniczne.

JAKIE SĄ ETAPY PROJEKTOWANIA OGRODU?

Etap przygotowawczy
Poznajemy Ciebie. Przeprowadzamy ankietę na temat Twoich potrzeb i twoich preferencji estetycznych. Ustalamy wytyczne oraz najlepzy sposób współpracy i komunikacji podczas trwania projektu. Poznajemy Twoją przestrzeń. Zbieramy materiały, dokumentację dotyczącą działki, pomiary geodezyjne, przekroje glebowe, projekt domu. Robimy analizy krajobrazowe w terenie, dokumentację fotograficzną, ocenę stanu roślinności istniejącej, stan gleby i sytuację wodną. Sprawdzamy warunki prawne dla działki. Przygotowujemy model terenu z istniejącym ukształtowaniem terenu wg rzetelnego pomiaru geodezyjnego oraz model przestrzenny budynków.

Koncepcja
Tworzymy pomysły, konsultujemy je z Tobą, spotykamy się, wymieniamy się inspiracjami, sprawdzamy co znaczy dla Ciebie słowo “piękne” i rozmawiamy. Czekamy na Twoją reakcję na pomysły i poprawiamy, dopasowujemy i znowu konsultujemy. Koncepcja to czas na burze mózgów i marudzenie. W tym czasie powstaje najważniejszy szkielet Twojego ogrodu i tutaj Twoja obecność jest niezbędna.
Koncepcja zawiera układ funkcjonalny ogrodu dopasowany do Twoich potrzeb i przyzwyczajeń do sposobu w jakim poruszasz się w przestrzeni, zawiera kluczowe strefy do spędzania czasu na świeżym powietrzu takie jak tarasy, trawniki, boiska, miejsca zaciszne do relaksu. Koncepcja rozstrzyga w jaki sposób teren będzie uformowany, czy znajdą się w skarpy, schody, mury oporowe czy rampy i delikatne pochylnie. Uwzględnia dobór roślin i ich kolorystykę. Dodatkowo zawiera informację jak ogród będzie oświetlony. Ustala też jakie materiały będą użyte w ogrodzie czy naturalne drewno i kamień czy może deska kompozytowa i surowy beton. Koncepcję przedstawiamy zarówno za pomocą planów 2D, zdjęć referencyjnych (inspiracji) jak i w formie wizualizacji 3D

Projekt budowlany
To część dotycząca spraw technicznych. Rozstrzyga jak pomysł na ogród ma być zrealizowany. Na konkretnych planszach przedstawiamy branżowe kwestie np.: ukształtowanie terenu z dokładnymi kotami wysokościowymi i spadkami, rozwiązujemy projekt ogrodzenia ze szczegółami takimi jak materiał, montaż oświetlenia, technologię budowy. Projektujemy układ nawierzchni, system drenarski czyli w jaki sposób podłączyć rynny i w jaki sposób najlepiej rozsączyć zebraną wodę biorąc pod uwagę przekrój glebowy specyficzny dla każdej działki. Rozwiązujemy kwestie związane z małą architekturą z umacnianiem skarp, układami z głazów. Przedstawiamy również szczegółowy projekt zieleni i plan pielęgnacji.
Cały projekt składa się przynajmniej z 12 branż czyli odrębnych planów które razem tworzą rozbudowaną dokumentacją techniczną.
Zatem projekt jest rozbudowany czasochłonny dostajesz opracowanie swojego terenu pod każdym możliwym kątem


GWARANCJA: Zanim podejmiemy współpracę otrzymujesz ofertę z wyszczególnionymi pozycjami i kwotami. Możesz podjąć decyzję czy wszystkie elementy projektu są Ci niezbędne i wybrać standard w jakim możemy współpracować.

ILE TRWA REALIZACJA PROJEKTU OGRODU?

Minimalny czas w jakim jesteśmy w stanie przeprowadzić cały projekt to cztery miesiące. Najczęściej jest to pół roku. Dobry projekt ogrodu to skomplikowany proces składający się z wielu elementów i wielu konsultacji. By te elementy ze sobą dobrze współgrały należy poświęcić im czas i dobrać najlepsze rozwiązania techniczne. Jednak najważniejszą częścią projektu ogrodu jesteś Ty. Kluczem jest Twoja akceptacja i przekonanie, że pomysły i rozwiązania są dobrane najlepiej do potrzeb i warunków. Dlatego dajemy czas na to żeby podjąć decyzję i dodatkowy czas na to by ta nabrać co do niej pewności.

CO JEŚLI PROJEKT OGRODU CI SIĘ NIE SPODOBA?

Czy uda nam się znaleźć wspólny język? Pierwsze spotkanie jest ważne, poznajemy się wtedy i podejmujemy decyzję czy chcemy współpracować. Ważne byś czuł/a, że jesteśmy właściwymi osobami by projektować Twój ogród. Jeśli uznasz, że nie ma między nami porozumienia, zakończymy nasze spotkania na tej pierwszej wizycie.


Co jeśli nie wstrzelimy się z pomysłem w Twój gust? Jeśli podejmiemy współpracę Pracujemy nad koncepcją dopóki nie będziesz usatysfakcjonowana/usatysfakcjonowana. To oznacza, że nie znajdziesz w naszej umowie zapisu o dwóch wariantach, albo trzech poprawkach w cenie projektu. Pracujemy do skutku.


GWARANCJA: Możesz zrezygnować ze współpracy. Umowy konstruujemy tak by proces projektowy podzielić na trzy części. Jeśli uznasz, że czas się rozstać zamykamy współpracę na konkretnym etapie.

CZY POTRZEBUJESZ NADZORU AUTORSKIEGO?

Co dalej po projekcie jeśli nie chcesz pozostać sam z jego realizacją? Nie zostaniesz. Możemy nadal współpracować w ramach nadzoru autorskiego. To usługa w której pomagamy Ci zrealizować ogród zgodnie z projektem. Pojawiamy się na działce w kluczowych momentach i dajemy wytyczne do dalszych prac zatrudnionym przez Ciebie wykonawcom. Tłumaczymy projekt, współpracujemy z kierownikiem budowy i pilnujemy by pojawiające się ekipy miały na oku całość ogrodu a nie tylko swój wycinek prac. Jeśli pojawiają się konieczne zmiany aktualizujemy projekt, sprawdzamy czy nowe rozwiązanie nie wpłynie drastycznie na ostateczny efekt. Jesteśmy z Tobą w ścisłym kontakcie. Zawsze Ty podejmujesz ostateczną decyzję.


GWARANCJA: Przez rok po zakończeniu współpracy jesteśmy do Twojej dyspozycji mailowej i telefonicznej. Odpowiadamy na każde pytanie dotyczące projektu ogrodu zadane zarówno przez Ciebie jak i Twoich wykonawców.